Bilmök7tepe

Alternatif Bilişim Derneği sitesinden
Atla: kullan, ara

Stallman Türkiye'de

1983'te özgür yazılım hareketini başlatan ve o zamandan beri hareketin önderliğini yapan Richard M. Stallman 7 yıl sonra tekrar Türkiye’de.

İstanbul Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu'nun konuğu olarak Türkiye'ye gelen Stallman, 26 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 14:30'da İstanbul'da bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi'nde “Yazılım Patentlerinin Tehlikesi” konulu bir konuşmada, yazılım patentlerinin yazılım geliştirilmesini nasıl engellediğini anlatacak. Semineri izlemek için http://kayit.bilmok.org.tr/ adresinden 11 Şubat tarihine kadar kayıt yaptırmak gerekiyor.

Bilmök7tepe etkinliğini Elektrik Mühendisleri Odası, Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği, Linux Kullanıcıları Derneği ve Alternatif Bilişim Derneği destekliyor. Etkinliğin duyurusuna destek olmak isteyenler http://www.bilmok.org.tr/afis-banner/ adresinden banner ve afişlere erişebilir.

İnternet, Bilgi ve İktidar da tartışılacak

Bilmök7tepe etkinlikleri kapsamında Alternatif Bilişim Derneği de "İnternet, Bilgi, İktidar ve Muhalefet" başlığıyla panel düzenleyecek. Panelde "Yeni Medyanın Gücü" başlığında Kadir Has Üniversitesi'nden İsmail Hakkı Polat, "Bilgi, İktidar ve İnternet" başlığında Bilgi Üniversitesi'nden Özgür Uçkan ve "Yeni Medya'nın Eski Düzeni" başlığında Pardus geliştiricisi Koray Löker sunum yapacak. Panel 27 Şubat Pazar günü saat 14.30 - 16.15 arasında Yeditepe Üniversitesi, İnan Kıraç Salonunda düzenlenecek. Panel 27 Şubat Pazar günü saat 14.30 - 16.15 arasında Yeditepe Üniversitesi, İnan Kıraç Salonunda düzenlenecek. Katılım herkese açık ve ücretsiz, kayıt zorunludur. Kayıt için bilgi@alternatifbilisim.org adresine eposta atabilirsiniz.

Stallman pazar günü Ankara'da

27 Şubat 2011 Pazar günü saat 13:00'te ise LKD, EMO Ankara Şubesi ve Ankara Barosu Bilişim Komisyonu'nun düzenlediği etkinlikte Ankara Barosu Eğitim Merkezi'nde “Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz” konulu bir konuşma yapacak. Konuşmada, özgür yazılım hareketine katılmanın bilgisayar kullanıcılarının kendi bilişimlerini kontrol etmelerine olanak sağladığı vurgulayacak. Genelde, Linux çekirdeği ile kullanılan GNU işletim sisteminin bu özgürlükleri nasıl erişilebilir kıldığı anlatacak.

Stallman, 1990'ların ortasından beri zamanının önemli bir kısmını özgür yazılımın etik ideallerinin ve yazılım patentleri karşıtı kampanyasının yayılmasına harcıyor. Öncesinde Emacs, GNU Derleyici Seçkisi (GCC), GNU Sembolik Hata Ayıklayıcısı (GDB) ve daha birçok özgür işletim sistemlerinin temel aracını yazmıştı. En yaygın kullanılan özgür yazılım lisansı olan Genel Kamu Lisansı'nın (GPL) da yazarı.

Kişisel araçlar
Ad alanları

Türevler
Eylemler
Gezinti
Araçlar