PANEL: Türkiye'de Dijital Gözetim

Alternatif Bilişim Derneği sitesinden
Atla: kullan, ara
Panel-tdg.png

Alternatif Bilişim Derneği, dijital gözetimi olgusunu tartışmaya açtığı yeni kitabı "Türkiye’de Dijital Gözetim: T.C. Kimlik Numarasından E-kimlik Kartlarına Yurttaşın Sayısal Bedenlenişi" yazarları ile bir panel düzenliyor.


Türkiye'de Dijital Gözetim kitabı, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 2011 Bahar Dönemi'nde Yeni Medya Sosyolojisi adlı doktora dersinde bir araya gelen bir grup akademisyen tarafından yazıldı. Kitap vatandaşını an be an izleyen ‘devlet’ ile gözetlenirken bir başkasını gözetleyen vatandaşı ve yarattığı dönüşümü ele alıyor. Modern devletlerin yeni iletişim teknolojileri yoluyla toplumsal yaşamı ve yurttaşları artan oranda nasıl denetlediğini ve kontrol ettiğini ortaya koyuyor. Gözetimin tüm toplumun yaşamına sirayet ettiği günümüzde yurttaşların nasıl ‘kişiliklerinden soyutlanıp’ birer sayısal bedene dönüştüğünü gözler önüne seriyor.


Kitabın dijital kopyasını ekitap.alternatifbilisim.org adresinden ücretsiz indirebilir, basılı kopyasını bilgi [at] alternatifbilisim [dot] org adresine bir eposta göndererek ücretsiz isteyebilirsiniz.


Panel'de kitabın yazarlarından Alkım Özaygen, Elif Küzeci, Işık Barış Fidaner, ve Mutlu Binark konuşmacı olacak. Toplantının oturum başkanlığını ise Faruk Bildirici yapacak.


Toplantı herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Kayıt için kayit [at] alternatifbilisim.org

Tarih: 16 Haziran 2012

Saat: 14.00 - 18.00

Yer: LaresPark Otel, Topçu Cad. No.23 Taksim

Facebook: http://www.facebook.com/events/289067057856235/

Harita:

Kişisel araçlar
Ad alanları

Türevler
Eylemler
Gezinti
Araçlar